وبلاگ

گواهینامه پایه 3 + شرایط و مدارک

گواهینامه پایه 3 چیست ؟

 

اگر به دنبال گواهینامه پایه 3 سال 1401 هستید با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیق را از سایت ای درایور بدست بیاورید.

 

در گواهینامه پایه 3 به شما این اجازه داده می شود با ماشین هایی با حداکثر مجموع وزنی 3.5 تن و حداکثر 9 سرنشین رانندگی نمایید ولی برای این که از کاربرد گواهینامه پایه 3 مطلع شدید بهتر است به سراغ شرایط مورد نیاز و دریافت آن نیز برویم.

در سال اول، دارنده گواهینامه پایه سه موظف هستند برخی محدودیت‌ها و شرایط ویژه را رعایت نمایند چرا که در صورت رعایت قوانین و مقررات آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی و عدم ارتکاب تخلف، گواهینامه یک ساله‌ آن ها تبدیل به گواهینامه با اعتبار ده ساله‌ی پایه 3 خواهد شد.

 

شرایط مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه پایه 3

 

شرایط مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه پایه 3 شامل موارد های زیر می گردند :

 

 • متقاضیان دریافت گواهینامه پایه 3 باید دارای حداقل سن 18 سال تمام باشند.
 • متقاضیان دریافت گواهینامه پایه 3 باید دارای گواهی سلامت جسمی، روحی و روانی باشند.
 • متقاضیان دریافت گواهینامه پایه 3 باید دوره‌ های آموزش عملی و نظری را به درستی و طبق قوانین بگذرانند.
 • متقاضیان دریافت گواهینامه پایه سوم 1401 باید در آزمون آیین نامه و آزمون عملی با وسایل نقلیه مربوطه موفق شوند.

با داشتن تمام شرایط بالا شما اولین کاری که باید انجام بدهید آماده سازی مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی است.

 

در ادامه به صورت کامل تمام مدارک مورد نیاز را برای گواهینامه پایه 3 اشاره کرده ایم پس با ما همراه باشید.

 

شرایط مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه پایه 3
شرایط مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه پایه 3

 

مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه پایه سه

 

مدارک های مورد نیاز گرفتن گواهینامه پایه سه شامل موارد های زیر می باشند :

 

 • اصل شناسنامه عکس‌ دار به همراه یک کپی از صفحه ی اول و صفحه ی توضیحات (در صورتی که توضیحات داشته باشند)
 • اصل کارت ملی یا تاییدیه صادره از اداره ثبت احوال (در صورت داشتن شناسنامه جدید نیازی به این مورد نیست)
 • هشت قطعه عکس 4*3 مربوط به سال جاری
 • برای خانم‌ ها که داشتن همین مدارک بالا کافیست ولی در مورد آقایان هم، به‌ تازگی اعلام شده است که برای گرفتن گواهینامه پایه سوم دیگر نیازی به داشتن کارت پایان خدمت نمی باشد اما محض احتیاط باید یکی از موارد زیر را همراه داشته باشید:
 • اصل كارت پايان خدمت یا معافی به همراه كپی پشت و رو آن ها
 • گواهی اشتغال به خدمت عكس‌ دار (به همراه دفترچه مرخصی يا فيش حقوقی)
 • برگه اعزام به خدمت آن هم به صورت کامپیوتری و همراه کپی عدم غیبت سنواتی
 • گواهی اشتغال به تحصيل با مهر تائيديه منطقه (برای دانشجويان شهرستان با تایيديه راهور) به همراه انتخاب واحد یا کارت تحصیلی

 

اگر تمامی مدارک را حاضر و آماده دارید، زمان آن رسیده است که به آموزشگاه رانندگی مراجعه و در یک آموزشگاه معتبر ثبت نام کنید. تمامی افراد متقاضی دریافت گواهی نامه سه باید در کلاس‌های نظری و عملی آموزشگاه‌ های مجاز و مورد تایید ناجا، شرکت نمایند.

 

هزینه گواهینامه پایه سه در آموزشگاه‌های مختلف متفاوت است؛ اما به طور تقریبی هزینه ثبت نام هر یک را در ادامه برای شما ذکر کرده ایم.

 

مقاله دیگر :

رهگیری گواهینامه

 

هزینه ثبت نام گواهینامه پایه 3 سال 1401 در آموزشگاه های معتبر کشور

 

هزینه ثبت نام گواهینامه پایه 3 سال 1401 در آموزشگاه های معتبر کشور به طور نقریبی شامل موارد های زیر می باشند :

 

 • هزینه کلاس های نظری ( 8 جلسه و 16 ساعت) : 120 هزار تومان
 • هزینه کلاس های عملی (12 جلسه و 24 ساعت) : 700 هزار تومان

بعد از ثبت‌ نام و تکمیل مدارک در آموزشگاه رانندگی، شما باید فرم معاینه را از آموزشگاه دریافت نمایید و در اینجا باید به مطب یکی از پزشک‌ های طرف قرارداد با ناجا بروید و نتیجه معاینات را دوباره به آموزشگاه رانندگی تحویل نمایید.

 • هزینه معاینات، چشم پزشکی و آزمایش گروه خون : 180 هزار تومان تقریبا

پس از گذراندن این مراحل شما باید در کلاس های نظری و عملی آموزشگاه شرکت نمایید و حضور در 8 جلسه کلاس تئوری و 12 جلسه کلاس عملی رانندگی واجب می باشد.

 

کلاس‌های تئوری شامل 6 جلسه آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی و 2 جلسه آموزش مسائل فنی خودرو نیز می باشد.

 

در این کلاس‌ ها شما با تمام قوانین رانندگی مثل حق تقدم، قوانین جاده‌ ها و راه‌ ها و… آشنا می‌شوید و اصول اولیه فنی خودرو مثل چک‌ کردن باد ماشین و روغن  و … را یاد می‌گیرید و بعد از اینکه کلاس‌ های تئوری را با موفقیت پشت سر گذاشتید، می‌توانید در کلاس‌های عملی شرکت نمایید.

 

این کلاس‌ها 12 جلسه 2 ساعته هستند و در این مرحله شما یک مربی آموزش رانندگی انتخاب می‌کنید که به شما رانندگی یاد بدهد.

در صورت اتمام تمامی مراحل و کلاس ها شما باید برای شرکت در آزمون های راهنمایی و رانندگی آماده شوید و این آزمون  شامل دو مرحله آزمون مقدماتی و آزمون اصلی می باشد.

 

در این مرحله ابتدا باید مدارک را تکمیل کرده و کاردکس را تشکیل دهید و توجه داشته باشید که اگر کاردکس را در آموزشگاهی تشکیل بدهید، بعدا دیگر نمی‌توانید در در یک آموزشگاه دیگر ثبت‌ نام نمایید پس در انتخاب آموزشگاه حسابی دقت کنید.

 

مقاله پیشنهادی :

هزینه گواهینامه پایه دو

گواهینامه پایه یک

 

گواهینامه پایه 3
هزینه ثبت نام گواهینامه پایه 3 سال 1401 در آموزشگاه های معتبر کشور

 

تخلفات مهم بر اعتبار گواهینامه پایه 3

 

تخلفات مهم بر اعتبار گواهینامه پایه 3 شامل موارد زیر می باشند :

 

1- تجاوز کردن از سرعت مجاز
2- سبقت گرفتن غیرمجاز
3- چنانچه تصادفی منجر به فوت شود و شما مقصر شناخته شوید.

۴- چنانچه تصادفی منجر به جراحت ختم شود و شما مقصر شناخته بشوید.

 

رانندگانی که در سال جاری برای اولین بار موفق به دریافت گواهینامه پایه سوم شده‌ اند، در جاده‌ها و معابر برون شهری مجوز تردد ندارند.

 

این محدودیت شامل تمام جاده‌ ها، معابر و اتوبان‌ هایی است که شهری را به شهر دیگر متصل می نماید به طور مثال مانند تهران به کرج، کرج به قزوین و تهران به یروزکو و بدین معنی که در رانندگی به مدت یکسال، اجازه‌ ی خروج از شهر را ندارید.

 

البته توجه شود که رانندگی در اتوبان‌های داخل شهری مانند اتوبان همت بلامانع است اما در ساعات غیر شب (قبل از ساعت 24 تا 5 بامداد ).

چنانچه رانندگان در ارتکاب تخلفات حادثه ساز یا تصادفات مقصر شناخته بشوند، گواهینامه‌ ی آن ها باطل می‌ شود و برای دریافت دوباره آن، باید مجددا در آزمون‌ های آیین نامه رانندگی شرکت نمایند.

مدت اعتبار گواهینامه رانندگی 10 سال است و پس از پایان اعتبار در صورت احراز سلامت جسمانی و روانی، اعتبار گواهینامه 10 سال تمدید می‌شود.

این شرایط برای افراد بالای 70 سال متفاوت می باشد و این افراد هر 5 سال یک بار در صورتی که خواهان تمدید و ادامه رانندگی باشند، با مراجعه به راهنمایی و رانندگی و سپس احراز سلامت جسمانی و روانی، گواهینامه‌ی خود را به مدت 5 سال دیگر تمدید می‌نمایند.

دارندگان گواهینامه رانندگی موتور سیکلت نیز در مرحله‌ ی اول ملزم به رعایت شرایط و محدودیت‌ های ویژه‌ای می باشند و در صورت رعایت این شرایط، گواهینامه آنها به مدت 10 سال تمدید می‌شود.

دارندگان گواهینامه پایه 3 چنانچه قصد دریافت گواهینامه‌ های دیگر راهنمایی و رانندگی دارند، موظفند به طور مجزا در آزمون‌های مربوط به آنها شرکت کنند.

رانندگان و دارندگان انواع گواهینامه دقت داشته باشند در صورت مفقود شدن گواهینامه، می‌توانند درخواست گواهینامه‌ی المثنی صادر کنند و این درخواست پس از احراز و سپری شدن حداکثر دو ماه از زمان اعلام، صادر و به متقاضی تحویل می‌گردد.

صدور گواهینامه پایه 3 برای افرادی که گواهینامه آنان توسط ماموران راهنمایی و رانندگی توقیف شده، امکانپذیر نیست و در صورت صادر شدن، از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

دارنده گواهینامه پایه 3 چنانچه یکی از شرایط پزشکی موضوع ماده 6 آیین نامه را احراز نکند، موظف هستند ظرف یک ماه به راهنمایی و رانندگی مراجعه کند و پس از مراجعه، راهنمایی و رانندگی به منظور انجام معاینات و آزمایش‌ های پزشکی مورد نیاز، به مراکز مجاز معرفی می‌کند تا پس از محرز شدن موضوع و شرایط گزارش شده، صلاحیت رانندگی از آن ها گرفته بشود.

 

این ها موارد های مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه پایه 3 رانندگی می باشد که در این مقاله به توضیح آن ها پرداختیم

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.