جریمه نداشتن کلاه ایمنی در سال 1403 چیست؟

جریمه نداشتن کلاه ایمنی

یکی از مواردی که خیلی از موتورسواران ترس آن را دارند این است که جریمه نداشتن کلاه ایمنی چقدر در سال 1403 چقدر است ؟  اگر قصد این را داریکه از جریمه نداشتن کلاه ایمنی در سال 1403 اطلاع پیدا نمایید با ای درایور تا آخر این مقاله همراه باشید.

در خیابان ها و بزرگراه، موتور سواران زیادی را می بینیم که بدون رعاتی نکات ایمنی با سرعت بسیار بالا بدون داشتن کلاه ایمنی در حال حرکت می باشند. در بعضی مواقع ناراحت و متاسف بوده ایم که این ها چرا با جانشان بازی می کنند. این را بدانید که بیشتر فوتی‌ های تصادفات را موتور سواران بدون کلاه ایمنی تشکیل می‌ دهند.

البته این را هم بدانید که آموزش و تبلیغات زیادی برای موتورسواران می شود تا از کلاه ایمنی استفاده نمایند ولی با این وجود موتورسواران خیلی هستند که از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند از این رو پلیس های راهور هم تمام تلاش خود را کرده اند تا با جریمه کردن این موتورسواران تا از میزان تصادفات و آسیب های ناشی از عدم کلاه ایمنی بکاهند.

جریمه نداشتن کلاه ایمنی در سال 1403 حدود 200 هزار تومان می باشد. این مبلغ برای راننده و سرنشین موتورسیکلت در تمامی شهرها و جاده‌های کشور یکسان است.

نکات مهم:

 • در صورت مشاهده چهار تخلف همزمان، از جمله نداشتن کلاه ایمنی، موتورسیکلت متخلف توقیف خواهد شد.
 • مبلغ جریمه در سال‌های گذشته افزایش یافته است و ممکن است در آینده نیز افزایش یابد.
 • برای اطلاع از آخرین نرخ جریمه‌ها، می‌توانید به وب‌سایت‌های رسمی پلیس راهنمایی و رانندگی یا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مراجعه کنید.

همیشه برای حفظ سلامتی خود و دیگران از کلاه ایمنی استفاده کنید.

جریمه نداشتن کلاه ایمنی
جریمه نداشتن کلاه ایمنی

 

جریمه نداشتن کلاه ایمنی با دوربین

یکی از نکات مهمی که اکثر موتورسواران به آن آگاهی ندارند جریمه نداشتن کلاه ایمنی با دوربین می باشد.

اکثر موتورسواران در این فکر هستند که اگر پلیس نباشد و از کلاه ایمنی استفاده نکنند، جریمه نمی شوند.

دوربین‌ ها هیچ تفاوتی میان خودرو و موتور قائل نمی‌شوند و تمام جریمه‌ های مربوط به خودرو برای موتورسیکلت هم ثبت می شود.

پس خیلی دقت نمایید که حتما هنگام موتور سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید تا به خاطر تا به خاطر نداشتن آن توسط دوربین ها جریمه نشوید.

چه تخلفاتی باعث می شود متورسیکلت توقیف شود ؟

طبق قانون راهنمایی و رانندگی در ایران، چهار تخلف رانندگی وجود دارد که در صورت مشاهده توسط مأموران راهنمایی و رانندگی، منجر به توقیف موتورسیکلت خواهد شد:

 • عبور از چراغ قرمز: عبور از چراغ قرمز یکی از خطرناک ترین تخلفات رانندگی است و می تواند منجر به تصادفات شدید و جرح یا فوت افراد شود. به همین دلیل، مأموران راهنمایی و رانندگی مجاز هستند در صورت مشاهده این تخلف، موتورسیکلت متخلف را توقیف کنند.
 • عبور از معابر در خلاف جهت مجاز: رانندگی در خلاف جهت مجاز، ترافیک را مختل می کند و جان راننده و سایر رانندگان را به خطر می اندازد. به همین دلیل، مأموران راهنمایی و رانندگی مجاز هستند در صورت مشاهده این تخلف، موتورسیکلت متخلف را توقیف کنند.
 • عبور از خطوط ویژه: خطوط ویژه برای تردد وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی در نظر گرفته شده است و عبور موتورسیکلت از این خطوط ممنوع است. مأموران راهنمایی و رانندگی مجاز هستند در صورت مشاهده این تخلف، موتورسیکلت متخلف را توقیف کنند.
 • نداشتن کلاه ایمنی: استفاده از کلاه ایمنی یکی از مهمترین راه های حفظ جان موتورسواران در هنگام تصادف است. به همین دلیل، مأموران راهنمایی و رانندگی مجاز هستند در صورت مشاهده موتورسوار بدون کلاه ایمنی، موتورسیکلت او را توقیف کنند.

علاوه بر این تخلفات، تخلفات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است منجر به توقیف موتورسیکلت شود، مانند:

 • حرکت در پیاده رو
 • ایجاد عمدی صدای ناهنجار
 • حمل بار غیرمتعارف
 • حرکت نمایشی مارپیچ، تک چرخ، حمل یدک
 • تردد در خطوط ویژه اتوبوسرانی

مدت زمان توقیف موتورسیکلت به نوع تخلف رانندگی بستگی دارد. برای بار اول، موتورسیکلت به مدت یک هفته توقیف می شود و برای بار دوم و به بعد، به مدت یک ماه توقیف خواهد شد.

جریمه نداشتن کلاه ایمنی
جریمه نداشتن کلاه ایمنی

مقالات پیشنهادی :

هزینه تعویض پلاک موتور

مدارک لازم،شرایط و مراحل اخذ گواهینامه موتور سیکلت

نمونه سوالات آیین نامه

هزینه گواهینامه پایه دو

جریمه پارک دوبل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا