جریمه رد شدن از چراغ قرمز 1403

میزان جریمه عبور از چراغ قرمز در سال 1403

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که جریمه رد شدن از چراغ قرمز سال 1403 چقدر است و یا عبور از چراغ قرمز نمره منفی دارد یا خیر ؟

جریمه نقدی عبور از چراغ قرمز در سال 1403 در کلانشهرها و شهرهای تجاری 210 تومان می باشد، در سایر شهرها 189 هزار تومان و در روستاها 105 هزار تومان است.

عبور از چراغ قرمز چند نمره منفی دارد ؟

این نکته را بدانید که در صورتی که از چراغ قرمز عبور نمایید علاوه بر اینکه جریمه نقدی می شوید برای خودرو های پلاک شخصی و عمومی به ترتیب 5 و 10 نمره منفی نیز برای راننده دارد.

نکته مهم : اگر راننده ای از چراغ قرمز عبور کند و مورد اعمال قانون قرار گیرد برابر با مقررات و قوانین حق ندارد هیچ حقی ندارد به ماموران راهنمایی و رانندگی معترض شود چرا که در این صورت، جرم تلقی شده و به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

نکات:

  • نمره منفی به تخلفات حادثه‌ساز اختصاص داده می‌شود و عبور از چراغ قرمز یکی از این تخلفات است.
  • در صورتیکه راننده‌ای از چراغ قرمز عبور کند و مورد اعمال قانون قرار گیرد، حق اعتراض به ماموران را ندارد و در صورت تعدی، به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.
  • برای استعلام نمره منفی گواهینامه می‌توانید از طریق سایت پلیس راهنمایی و رانندگی یا اپلیکیشن راهور اقدام کنید.

اگر به دنبال شرایط بیمه بدنه و هزینه گواهینامه پایه دو هستید کافی است بر روی لینک آبی رنک کلیک نمایید تا تمام اطلاعات مورد نیازتان را بدست بیاورید.

جریمه عبور از چراغ قرمز
جریمه عبور از چراغ قرمز

آیا به جز چراغ قرمز، عبور از چراغ زرد نیز جریمه دارد؟

یکی دیگر از سوالاتی که شاید برای اکثر افراد پیش بیاید این است که آیا به جز چراغ قرمز، عبور از چراغ زرد جریمه دارید یا خیر ؟

اگر در هنگام عبور از تقاطع، چراغ زرد شود بایستی با احتیاط کامل و با سرعت کم از تقاطع عبور کنید، البته بر اساس آیین‌ نامه راهنمایی و رانندگی، رانندگان وسایط نقلیه اگر قبل از ورود به تقاطع با چراغ زرد مواجه شوند، ابتدا باید از سرعت خودرو کاسته و در پشت خط ایست توقف نمایند.

هنگامی که چراغ راهنمایی و رانندگی زرد یا قرمز است راننده نباید به تقاطع ورود پیدا کند و در واقع عبور از این چراغ ها (زرد و قرمز) ممنوع است و رانندگان باید خیلی دقت نمایند تا جریمه نشوند.

در واقع هنگامی که چراغ سبز به زرد تبدیل می شود، رانندگان باید در پشت خط ایست توقف نمایند مگر آنکه آنچنان به خط ایست یا تقاطع چراغ راهنمایی نزدیک شده باشند که پیش از عبور از خط ایست نتوانند خودرو خود را متوقف نمایند.

اگر به دنبال کارتکس گواهینامه و هزینه تعویض پلاک موتور سیکلت هستید کافی است بر روی لینک آبی رنک کلیک نمایید تا تمام اطلاعات مورد نیازتان را بدست بیاورید.

چراغ قرمز به معنای چیست ؟

چراغ قرمز به معنای ایست کامل و عدم حرکت است.

هنگامی که چراغ قرمز روشن می شود، تمام وسایل نقلیه، دوچرخه سواران و عابران پیاده باید کاملاً متوقف شوند و منتظر بمانند تا چراغ به رنگ سبز یا زرد تغییر کند.

عبور از چراغ قرمز غیرقانونی و خطرناک است و می تواند منجر به تصادف، جریمه و حتی مجازات های شدیدتر شود.

در اینجا چند نکته اضافی در مورد چراغ قرمز وجود دارد:

  • چراغ قرمز ثابت: هنگامی که چراغ قرمز ثابت است، باید کاملاً متوقف شوید و تا روشن شدن چراغ سبز یا زرد منتظر بمانید.
  • چراغ قرمز چشمک زن: چراغ قرمز چشمک زن به این معنی است که باید با احتیاط نزدیک شوید و در صورت لزوم توقف کنید.
  • چراغ قرمز همراه با فلش زرد: این نوع چراغ قرمز نشان می دهد که می توانید با احتیاط پیچ یا دور بزنید، اما باید ابتدا توقف کامل کنید و از ایمن بودن عبور اطمینان حاصل کنید.

رعایت قوانین مربوط به چراغ راهنمایی و رانندگی برای ایمنی همه کاربران جاده ضروری است.

اگر به دنبال آزمون آیین نامه اصلی و نمونه سوالات آیین نامه به صورت رایگان و آنلاین هستید کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا