وبلاگ

جریمه رد شدن از چراغ قرمز 1401

میزان جریمه عبور از چراغ قرمز در سال 1401

 

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که جریمه رد شدن از چراغ قرمز سال 1401 چقدر است و یا عبور از چراغ قرمز نمره منفی دارد یا خیر ؟

جریمه نقدی عبور از چراغ قرمز در سال 1401 در کلانشهرها و شهرهای تجاری 200 تومان می باشد، در سایر شهرها 180 هزار تومان و در روستاها 100 هزار تومان است.

 

عبور از چراغ قرمز چند نمره منفی دارد ؟

 

این نکته را بدانید که در صورتی که از چراغ قرمز عبور نمایید علاوه بر اینکه جریمه نقدی می شوید برای خودرو های پلاک شخصی و عمومی به ترتیب 5 و 10 نمره منفی نیز برای راننده دارد.

 

نکته مهم : اگر راننده ای از چراغ قرمز عبور کند و مورد اعمال قانون قرار گیرد برابر با مقررات و قوانین حق ندارد هیچ حقی ندارد به ماموران راهنمایی و رانندگی معترض شود چرا که در این صورت، جرم تلقی شده و به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

 

مقالات پیشنهادی :

هزینه گواهینامه پایه دو

شرایط بیمه بدنه

کارتکس گواهینامه

 

جریمه عبور از چراغ قرمز
جریمه عبور از چراغ قرمز

 

 

آیا به جز چراغ قرمز، عبور از چراغ زرد نیز جریمه دارد؟

 

یکی دیگر از سوالاتی که شاید برای اکثر افراد پیش بیاید این است که آیا به جز چراغ قرمز، عبور از چراغ زرد جریمه دارید یا خیر ؟

 

اگر در هنگام عبور از تقاطع، چراغ زرد شود بایستی با احتیاط کامل و با سرعت کم از تقاطع عبور کنید، البته بر اساس آیین‌ نامه راهنمایی و رانندگی، رانندگان وسایط نقلیه اگر قبل از ورود به تقاطع با چراغ زرد مواجه شوند، ابتدا باید از سرعت خودرو کاسته و در پشت خط ایست توقف نمایند.

 

هنگامی که چراغ راهنمایی و رانندگی زرد یا قرمز است راننده نباید به تقاطع ورود پیدا کند و در واقع عبور از این چراغ ها (زرد و قرمز) ممنوع است و رانندگان باید خیلی دقت نمایند تا جریمه نشوند.

 

در واقع هنگامی که چراغ سبز به زرد تبدیل می شود، رانندگان باید در پشت خط ایست توقف نمایند مگر آنکه آنچنان به خط ایست یا تقاطع چراغ راهنمایی نزدیک شده باشند که پیش از عبور از خط ایست نتوانند خودرو خود را متوقف نمایند.

 

مقالات دیگر :

هزینه تعویض پلاک موتور سیکلت

آزمون آیین نامه

نمونه سوالات آیین نامه 1401

 

چراغ قرمز به معنای چیست ؟

چراغ قرمز به معنای ایست می باشد یعنی رانندگانی که با این چراغ روبرو می شوند باید قبل از رسیدن به خط ویژه ایست،بایستند و تا روشن شدن چراغ سبز و تخلیه تقاطع از وسایل نقلیه منتظر شوند.

 

چراغ چشمک زن قرمز برای ایست و عبور: رانندگان ر صورت مواجه شدن با این چراغ نباید در خط ایست و حتی نبود خط ایست از تراز چراغ راهنمایی عبور کنند و پس از اطمینان از نبود خطر و تصادف حرکت کنند. همین کار باید در هنگام دیدن تابلوی ایست انجام شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.