تفاوت آیین نامه موتورسیکلت و ماشین

آیا سوالات آیین نامه موتور با ماشین فرق دارد ؟ تفاوت آن در چیست ؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا سوالات آیین نامه موتور با ماشین فرق دارد ؟ یا تفاوت آیین نامه موتورسیکلت و ماشین در چیست ؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله سوالات آیین نامه موتور سیکلت و ماشین با یکدیگر فرق می کند.

 

 در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب سوالتان در مورد تفاوت آیین نامه موتورسیکلت و ماشین پاسخ بدهیم.

البته ممکن است اکثر سوالات با یکدیگر مشترک باشند دلیل آن هم این است که بعضی از سوالات مثل تابلو، حق تقدم، امداد نجات، آلودگی های ترافیکی قوانین مشترکی دارند.

بیش ترین تفاوت آیین نامه موتورسیکلت و ماشین در قسمت سوالات فنی می باشد

آیا کتاب آیین نامه موتور و ماشین فرق داره ؟

بله، کتاب آیین نامه موتور و ماشین با کتاب آیین نامه موتور سیکلت تفاوت دارد. هر کدام از این کتاب ها برای وسیله نقلیه خاصی طراحی شده اند و شامل قوانین و مقررات مربوط به رانندگی با آن وسیله نقلیه می باشند.

تفاوت های کلیدی بین این دو کتاب عبارتند از:

  • محتوا: کتاب آیین نامه موتور و ماشین شامل اطلاعاتی در مورد انواع مختلف وسایل نقلیه موتوری، قوانین راهنمایی و رانندگی، علائم و هشدارهای جاده ای، رانندگی تدافعی و نحوه رسیدگی به تصادفات می باشد. کتاب آیین نامه موتور سیکلت شامل اطلاعاتی در مورد موتور سیکلت ها، قوانین راهنمایی و رانندگی مربوط به موتور سیکلت، علائم و هشدارهای جاده ای، رانندگی تدافعی و نحوه رسیدگی به تصادفات می باشد.
  • ساختار: کتاب آیین نامه موتور و ماشین به چند بخش تقسیم می شود که هر کدام به موضوع خاصی می پردازد. کتاب آیین نامه موتور سیکلت نیز به چند بخش تقسیم می شود، اما این بخش ها ممکن است با کتاب آیین نامه موتور و ماشین متفاوت باشند.
  • سطح دشواری: کتاب آیین نامه موتور و ماشین ممکن است کمی دشوارتر از کتاب آیین نامه موتور سیکلت باشد، زیرا شامل اطلاعات بیشتری در مورد انواع مختلف وسایل نقلیه موتوری و قوانین راهنمایی و رانندگی می باشد.

در اینجا خلاصه ای از تفاوت های کلیدی بین کتاب آیین نامه موتور و ماشین و کتاب آیین نامه موتور سیکلت ارائه شده است:

ویژگی کتاب آیین نامه موتور و ماشین کتاب آیین نامه موتور سیکلت
محتوا شامل اطلاعاتی در مورد انواع مختلف وسایل نقلیه موتوری، قوانین راهنمایی و رانندگی، علائم و هشدارهای جاده ای، رانندگی تدافعی و نحوه رسیدگی به تصادفات شامل اطلاعاتی در مورد موتور سیکلت ها، قوانین راهنمایی و رانندگی مربوط به موتور سیکلت، علائم و هشدارهای جاده ای، رانندگی تدافعی و نحوه رسیدگی به تصادفات
ساختار به چند بخش تقسیم می شود که هر کدام به موضوع خاصی می پردازد به چند بخش تقسیم می شود، اما این بخش ها ممکن است با کتاب آیین نامه موتور و ماشین متفاوت باشند
سطح دشواری کمی دشوارتر آسان تر

نکات مهم:

  • برای رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه موتوری، باید دارای گواهینامه رانندگی مربوط به آن وسیله نقلیه باشید.
  • قبل از شرکت در آزمون رانندگی، باید کتاب آیین نامه مربوط به وسیله نقلیه ای را که می خواهید با آن رانندگی کنید به دقت مطالعه کنید.
  • در هنگام رانندگی، همیشه باید قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و از علائم و هشدارهای جاده ای پیروی کنید.

نحوه برگزاری آزمون آیین نامه موتورسیکلت نسبت به ماشین چگونه می باشد ؟

یکی از سوالاتی که برای اکثر افراد ممکن است پیش بیاید نحوه برگزاری آزمون آیین نامه موتورسیکلت نسبت به ماشین چگونه می باشد ؟

در چند سال گذشته امتحان آزمون آیین نامه رانندگی شامل دو بخش می باشد.

امتحان اولیه توسط آموزشگاه در پایان دوره آموزشی از داوطلبان گرفته می شود و بعد از آن با قبلوی در این امتحان ، امکان شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی اصلی را پیدا می کردند ولی آزمون متورسیکلت در یک نوبت برگزار می شود.

نکته : در آزمون موتورسیکلت داوطلبان برای شرکت در امتحان آیین نامه اصلی تنها می‌توانند از خودکار استفاده کنند و در صورت استفاده از مداد پاسخ‌ برگه آن‌ ها تصحیح نخواهد شد و نمره مردودی کسب خواهند کرد.

تفاوت آیین نامه موتور و ماشین
تفاوت آیین نامه موتور و ماشین

مقالات پیشنهادی :

نمونه سوالات آیین نامه

هزینه گواهینامه پایه دو

هزینه تعویض پلاک موتورسیکلت

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت

پیگیری گواهینامه

استعلام کارت هوشمند با شماره ملی

شرایط شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی

شرایط شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی شرکت مستمر در کلاس‌ های آموزش رانندگی می باشد. متقاضیان پس از حضور درکلاس های آیین نامه رانندگی با پایان یافتن جلسات می توانند در آزمون آیین نامه رانندگی موتورسیکت شرکت کنند.

نکته مهم : به این نکته توجه داشته باشید که در کشور ما، خانم‌ ها امکان گرفتن گواهینامه رانندگی موتور سیکلت را ندارند و تنها آقایان پس از گذشتن از سن هجده سالگی می توانند برای گرفتن گواهینامه موتورسیکلت اقدام نمایند.

سن گرفتن گواهینامه موتور سیکلت تا 200 سی سی، 18 سال تمام است و برای گرفتن گواهینامه رانندگی موتورهای بالای 200 سی سی 2 سال بعد از گرفتن گواهینامه موتورسیکلت و رسیدن به سن 23 باید اقدام کنید.

ما سعی کردیم به تمام موارد و تفاوت آیین نامه موتورسیکلت و ماشین اشاره کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا