گواهینامه بدون کارت پایان خدمت 1403 + شرایط گرفتن

گواهینامه بدون کارت پایان خدمت 1403 به همراه شرایط گرفتن

این را می دانیم که کارت گواهینامه پایان خدمت، یکی از مهمترین مدارک افراد می باشد چرا که اگر بخواهند هرگونه فعالیت در اجتماع کنند نیازمند کارت پایان خدمت می باشند. یکی از سوالاتی که برای اکثر افراد پیش می آید این است  که گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت امکان پذیر می باشد ؟ شرایط گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمات در سال 1403 چگونه می باشد ؟

در جواب این سوال ها باید بگوییم که دریافت گواهینامه بودن پایان خدمات امکان پذیر می باشد.

ما( ای درایور ) در این مطلب به بررسی اخذ گواهینامه بدون کارت پایان خدمت می پردازیم، و برای شما نحوه ، مدارک و  شرایط گرفتن گواهینامه را بدون کارت پایان خدمت را بیان می نماییم پس با ما همراه باشید.

طبق قوانین جدید، از سال 1401 امکان دریافت گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای آقایان بالای 18 سال فراهم شده است. با این حال، شرایطی برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

1. سن: متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

2. مدرک تحصیلی: داشتن حداقل مدرک دیپلم یا مدرک معادل آن الزامی است.

3. گذراندن دوره های آموزشی: متقاضی باید در دوره های آموزشی رانندگی و آیین نامه راهنمایی و رانندگی ناجا نمره قبولی را کسب کند.

4. ارائه تعهدنامه: متقاضی باید تعهدنامه محضری مبنی بر انجام خدمت سربازی در زمان رسیدن به سن مشمولیت ارائه دهد.

5. ارائه مدارک: ارائه مدارک هویتی، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی پزشکی و سایر مدارک مورد نیاز ناجا.

توجه:

 • متقاضیان باید در ابتدا به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) مراجعه و نسبت به ثبت نام و نوبت دهی اقدام نمایند.
 • هزینه های مربوط به اخذ گواهینامه، شامل هزینه های آموزش، صدور گواهینامه و سایر هزینه ها باید توسط متقاضی پرداخت شود.
 • در صورت غیبت در جلسات آموزشی یا عدم قبولی در آزمون ها، متقاضی باید مجدداً در دوره ها شرکت و در آزمون ها نمره قبولی را کسب کند.

موارد قابل ذکر:

 • با توجه به جدید بودن این قانون، ممکن است برخی از شعب پلیس راهنمایی و رانندگی هنوز به طور کامل با شرایط و مدارک مورد نیاز آشنا نباشند.
 • برای کسب اطلاعات دقیق و به روز در خصوص شرایط و مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت، می توانید به وب سایت رسمی ناجا یا به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) مراجعه نمایید.
گواهینامه بدون کارت پایان خدمت
گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

مدارک های مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

مدارک های مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت عبارتند از :

 1. هشت قطعه عکس 3 در 4 تمام رخ پرسنلی
 2. کد پستی 10 رقمی به همراه آدرس محل سکونت
 3. داشتن سن 18 سال تمام
 4. گواهی اشتغال به تحصیل
 5. کپی کارت ملی یا شناسنامه جدید
 6. اصل شناسنامه و کپی صفحه اول به همراه توضیحات آن
 7. گواهی اشتغال به خدمت عکس دار به همراه فیش حقوقی یا دفتر مرخصی
 8. برگه اعزام به خدمت باید حتما به صورت کامپیوتری به همراه کپی عدم غیبت سنواتی باشد.

این مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه پایه 3 می باشد.

چه افرادی قادر هستند بدون داشتن کارت پایان خدمت گواهینامه بگیرند ؟

افراد خیلی زیادی وجود دارند که می خواهند گواهینامه رانندگی دریافت کنند و اکثر آن ها کارت پایان خدمت ندارند، پس برایشان این سوال پیش می آید چه کاری باید انجام بدهند و چه افرادی قادر هستند بدون داشتن کارت پایان خدمت گواهینامه بگیرند.

داشتن کارت پایان خدمت یکی از شروط گرفتن گواهینامه می باشد، صدور گواهینامه برای افرادی مثل دانش آموزان، دانشجویان و محصلان در حوزه علمیه هیچ مشکلی ندارد، این افراد می توانند بدون داشتن کارت پایان خدمت می توانند برای گرفتن گواهینامه اقدام نمایند.

ولی کسانی که به مدت 8 سال غیبت از سربازی را دارند قادر هستند برای گرفتن گواهینامه اقدام نمایند.

اگر افرادی که غیبت از خدمت سربازی دارند در طرح خرید خدمت سربازی ثبت نام کرده باشند، می توانند 30 درصد از جریمه غیبت سربازی خود را پرداخت نمایند و ما بقی را به صورت اقساطی در طول 2 تا 3 قسط بدون هیچ تاخیری پرداخت نمایند.

همچنین دستور دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت برای افراد محصل و دانشجو و دیگر افراد مشمول از طرف نیروهای مسلح ابلاغ و این قانون از طرف نیروی انتظامی نیز اجرا خواهد شد.

نکته مهم : گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت برای کسانی که به سربازی نرفته اند و حتی دانش آموز و دانشجو نیستند امکان پذیر نمی باشد و این افراد قادر به گرفتن گواهینامه رانندگی نمی باشند.

گواهینامه بدون کارت پایان خدمت
گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

تمدید گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

ما در بالا به این مورد اشاره کردیم، کسانی که دانش آموز و یا دانشجو هستند، می توانند بدون کارت پایان خدمت گواهینامه بگیرند این افراد می توانند بدون داشتن کارت پایان خدمت هم گواهینامه خود را تمدید نمایند.

طبق مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی، تمدید گواهینامه بدون کارت پایان خدمت برای افراد غایب از خدمت سربازی و افرادی که کارت پایان خدمت ندارند، مشکلی ندارد و این افراد می توانند گواهینامه خود را تمدید نمایند.

برای تمدید گواهینامه خود کافی است مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • اصل گواهینامه رانندگی
 • یک قطعه عکس پرسنلی
 • کپی کارت ملی**
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه

توجه:

 • اگر کارت المثنی گواهینامه رانندگی دریافت می‌کنید، به علاوه مدارک فوق، باید اصل مدارک هویتی خود را نیز ارائه کنید.
 • افرادی که گواهینامه آنها باطل شده باشد، باید برای دریافت گواهینامه جدید به واحدهای صدور گواهینامه رانندگی در پلیس راهور مراجعه کنند.

برای اطلاع از استعلام کارت هوشمند با شماره ملی و هزینه گواهینامه پایه دو ، کافی است بر روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید تا تمام اطلاعات مورد نیازتان را بدست بیاورید.

گواهینامه بدون کارت پایان خدمت
گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

 

مراحل دریافت و صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت

مراحل دریافت و صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت شامل موارد زیر می باشند :

 1. ثبت نام در آموزشگاه های رانندگی
 2. شرکت در کلاس های آموزش آیین نامه رانندگی
 3. شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی و قبولی در آن
 4. شرکت در کلاس های عملی رانندگی
 5. قبولی در آزمون آیین نامه اصلی
 6. شرکت در آزمون عملی رانندگی و قبولی در آن

پس از گذشت این 6 مرحله ، شما موفق به دریافت گواهینامه شده اید و گواهینامه شما حداکثر ظرف یک ماه برای شما به آدرس محل سکونت خود ارسال می شود.

برای پیگیری گواهینامه خود، کافی است به سامانه پیگیری گواهینامه از طریق اینترنت مراجعه نمایید و جهت رهگیری گزینه گواهینامه را از کادر مورد نظر انتخاب کنید سپس کد ملی خود را وارد کنید و سپس اعداد کنترلی را با دقت تمام وارد نمایید و سپس بعد از چند دقیقه مشخص می کند که گواهینامه شما در چه مراحلی قرار دارد.

امیدواریم که این مطالب در مورد دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت برایتان مفید بوده باشد. ای درایور انواع نمونه سوالات آیین نامه را با کمترین قیمت ارائه می دهد.

مقالات پیشنهادی:

جریمه نداشتن کلاه ایمنی

جریمه پارک دوبل

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید